Złap deszcz za 4000 złotych

Coraz więcej gmin zaczyna nagradzać mieszkańców za zbieranie deszczówki. W Sosnowcu można za to dostać nawet 4 tysiące złotych, we Wrocławiu – niewiele mniej.

Hasło “Złap deszcz” nie jest już hasłem jednej gminy… Dlaczego? Po Wrocławiu, pilotażowy program gromadzenia deszczówki i wykorzystywania jej w domu lub w ogrodzie zaplanowali radni miasta Sosnowiec. Miasto zamierza zwracać mieszkańcom pieniądze wydatkowane na budowę i zakup urządzeń służących do łapania opadów deszczowych oraz budowę ogrodu deszczowego.

Złap deszcz! Podlej swoje miasto!

Program „Po(d)lej deszczem Sosnowiec” to jeden z elementów strategii ochrony klimatu. Samorządowcy Sosnowca chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców do dbania o lokalne środowisko, oszczędzanie wody i ochronę zasobów wód gruntowych, które kurczą się bardzo szybko. Miasto planuje, że o dotację można będzie wystąpić przed lub po montażu instalacji służącej wykorzystaniu wody z opadów. Samorząd zwróci z tego tytułu do 80 procent poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 złotych.

W ramach tego projektu finansowane będą np. budowy ogrodów deszczowych w pojemnikach lub w gruncie, podziemne lub naziemne studnie z deszczówką, służącą do podlewania ogródków.

To kolejny w Polsce program ochrony wód gruntowych i zagospodarowania deszczówki. Jednymi z prekursorów są władze Wrocławia. Tam zorganizowano akcję „Złap deszcz”, przeznaczając początkowo 80 tysięcy złotych. Zgłaszających się było jednak tak wielu, że władze miasta zdecydowały się podnieść kwotę dotacji do poziomu 250 tysięcy zł. Łącznie do realizacji przyjęto 80 wniosków.

Jak zbudować ogród deszczowy? Oto krótki film instruktażowy:

[BJ]

Foto. cristian prisecariu z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.