Załóż mikrorachunek podatkowy. Bez niego Twoje podatki nie dotrą do fiskusa

Musisz go mieć. Jeśli jesteś płatnikiem podatków PIT, CIT lub VAT, od 1 stycznia 2020 roku mikrorachunek podatkowy staje się Twoim indywidualnym i jedynym kontem do rozliczeń podatkowych z fiskusem.

Mikrorachunek podatkowy: ta zmiana ma znaczenie! Dotychczas jako przedsiębiorca lub płacący podatki obywatel wysyłałeś przelewy z rozliczeniami podatków na konto urzędu skarbowego obsługującego Twoją lokalizację. Wystarczyła zmiana miejsca zamieszkania i już trzeba było zmieniać numer konta do przelewów.

Mikrorachunek podatkowy porządkuje tę sferę rozliczeń z fiskusem. Podatki PIT (a więc także Twoje roczne rozliczenie), podatek CIT i comiesięczny VAT płacimy od 1 stycznia na swoje indywidualne konto. Jego numer można wygenerować w bardzo prosty sposób na stronie internetowej generatora mikrorachunku podatkowego. Wystarczy wpisać numer NIP – jeśli prowadzisz działalność gospodarczą na własny rachunek lub w formie spółki – lub PESEL, gdy działalności nie prowadzisz.

 

Na mikrorachunek osobisty należy też – zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa – wpłacać niepodatkowe należności stanowiące dochód budżetu państwa: koszty postępowania przed organami podatkowymi, grzywny, mandaty i kary porządkowe.

Co prawda w tej akurat kwestii panuje pewien bałagan interpretacyjny, ponieważ na stronach rządowych i w komunikatach podawanych przez rzecznika Ministerstwa Finansów pojawiają się sprzeczne dane, więc może najlepiej jest wpłacać np. mandaty na podany na wydruku numer konta.

Wprowadzenie mikrorachunku oznacza, że przelew wysłany po 1 stycznia na dotychczasowy rachunek płatnika w skarbówce NIE TRAFI do urzędu skarbowego. Warto na to zwrócić uwagę.

Więcej informacji na temat mikrorachunku: http://bit.ly/mikrorachunek_podatkowy

[AR]

Foto: Michal Jarmoluk z Pixabay

Grafika: sgb.pl

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.