Smartula ruszy na pomoc pszczołom i ludziom

Walka o przetrwanie pszczół to walka o przetrwanie ludzkości. Nie ma w tym zdaniu patosu. Świetnie rozumieją je twórcy systemu Smartula.

Naukowcy i studenci Politechniki Gdańskiej zajęli się pszczołami. A ściślej – stworzeniem systemu, który wspomagałby rolników/pszczelarzy w zarządzaniu życiem ula. Smartula, bo tak wstępnie nazwano ten system, może dopomóc polskim pszczelarzom w utrzymaniu i zwiększeniu populacji pszczół. Czy takie działania są potrzebne? Zdecydowanie tak!

Prawie 80 procent roślin w Polsce zapylanych jest przez owady. A jednocześnie spośród stu gatunków roślin uprawnych, które zapewniają ponad 90 procent żywności na całym świecie, aż 71 zapylanych jest przez pszczoły. Czy jest jeszcze jakiś argument, by uznać pszczołę za największego, po psie,  przyjaciela człowieka?

W naszym kraju żyje 470 gatunków pszczół, aż 222 z nich zagrożonych jest wyginięciem. Brakuje im miejsc do bezpiecznego życia, wyniszcza je „chemiczny zestaw ochronny” stosowany przez gospodarstwa rolne i nasza zwyczajna niefrasobliwość. Mają coraz miejsc do życia, rozmnażania się, a przede wszystkim – do zdobywania pokarmu.

Smartula: pomoc dla pszczelarzy

Świat bez pszczół i bez pszczelarzy będzie uboższy, a na dłuższą metę – niemożliwy. Problem masowego ubytku pszczół ma charakter globalny i znany jest jako zjawisko Colony Collapse Disorder (CCD). Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują obecnie nad zdalnym i nieinwazyjnym narzędziem do nadzoru pasieki pszczelarskiej. System będzie polegał na zbudowaniu sieci energooszczędnych urządzeń monitorujących pasiekę pszczelarską. Będą ne zbierały dane dotyczące temperatury, wilgotności oraz dźwięku, a także informacje o próbach kradzieży uli lub wandalizmu. Dane te będą wysyłane na zdalny serwer, gdzie zostaną przeanalizowane, pod kątem występowania zjawisk, które pszczelarze określają jako krytyczne. Zestawienie danych trafi do pszczelarza poprzez aplikację internetową. Taki przepływ informacji umożliwi szybką reakcję i zapobieganie dalszym stratom.

W ramach projektu „e-Pionier II – Wsparcie inwestorów z branży ICT szansą na rozwój potencjału uzdolnionych programistów” (POPC 3.3) realizowanego przez spółkę celową EXCENTO, zespół specjalistów prowadzi prace nad narzędziem do nadzoru pasieki pszczelarskiej. Projekt uzyskał finansowanie oraz wsparcie inwestora – spółki Sescom S.A.

Dzięki temu systemowi pszczelarze zyskają narzędzie informujące go o krytycznej dla pszczół sytuacji, co pozwoli na szybszą i precyzyjną reakcję.  System zyskał roboczą nazwę „Smartula” 🙂

Na pomoc pszczołom

Studenci Politechniki Gdańskiej stworzyli równocześnie projekt i stanowisko pilotażowe do monitorowania parametrów ula pszczelego. Projekt polegał na opracowaniu systemu do wykonywania zdalnych pomiarów temperatury i wilgotności we wnętrzu ula w połączeniu z ciągłym monitorowaniem jego wagi. Dane pomiarowe pozwalają na opracowanie precyzyjnych metod zdalnej oceny stanu rodzin pszczelich, a w efekcie lepszej ich ochrony.

Dane są gromadzone i archiwizowane na centralnym serwerze, a dedykowana aplikacja pozwala na szybki dostęp i szczegółową analizę warunków panujących w rodzinie pszczelej. Docelowo opracowany system będzie umożliwiał także długoterminową statystykę danych.

Monitorowanie stanu rodzin pszczelich w projektach takich jak Smartula ma szczególne znaczenie w okresie zimowania pszczół oraz w okresie dynamicznego ich rozwoju w trakcie wiosenno-letniej pracy przy zbiorze nektaru. Odpowiednie umiejscowienie czujników temperatury i wilgotności pozwala m.in. określić położenie kłębu zimujących owadów bez konieczności otwierania ula. Z kolei waga zamontowana w podstawie dostarcza informacji o stanie zapasów miodu zbieranego i przechowywanego przez pszczoły.

Wykorzystanie zdalnego monitorowania stanu rodzin pszczelich może również posłużyć do opracowania metod przeciwdziałania niepokojącemu spadkowi ich liczebności, który od kilkunastu lat obserwuje się na całym świecie.

JP

Foto. chezbeate z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarza jest w tej chwili niedostępny.