Rosną czynsze w mieszkaniach komunalnych

Ile czynszu trzeba płacić za mieszkania komunalne w największych polskich miastach? Podwyżki sięgają nawet 85 procent!

Jak informuje portal Bankier.pl, lokatorzy mieszkań komunalnych zapłacą za czynsz od 10 do 85 procent więcej niż w roku 2019. Rosną czynsze, a samorządy tłumaczą te wzrosty brakiem pieniędzy na utrzymanie i remonty starej substancji mieszkaniowej i podniesionymi kosztami ich eksploatacji. Te podniesione koszty to między innymi efekt wyższych stawek za energię elektryczną.

Rosną czynsze w Krakowie…

Największy wzrost dotknie mieszkańców Krakowa, gdzie stawka bazowa wzrośnie z dotychczasowych 5,50 zł/mkw. do 10,2 zł/mkw. To ponad 85 proc. więcej niż rok wcześniej. O ponad 50 proc. więcej zapłacą także lokatorzy mieszkań socjalnych. Zamiast dotychczasowych 1,54 zł/mkw. stawka wyniesie 2,45 zł/mkw. Lokalny samorząd informuje, iż poprzednia podwyżka miała miejsce w 2008 r.

Droższe od nowego roku są także czynsze w Warszawie. Stawka bazowa wynosi 8,13 zł/mkw. W zależności od tego, czy lokal znajduje się w strefie centralnej, miejskiej lub peryferyjnej, za mkw. wynajmowanego mieszkania trzeba co miesiąc zapłacić od 3,66 zł do 8,94 zł.

Dotychczasowi najemcy zapłacą więcej dopiero wiosną. Wcześniej otrzymają wypowiedzenia starych stawek. Jeśli wypowiedzenie zostanie doręczone w styczniu, wyższy czynsz zapłacą dopiero za maj. Od 30 grudnia nowe stawki obowiązują natomiast nowych lokatorów.

Rosną czynsze we Wrocławiu, Gdańsku…

We Wrocławiu stawki bazowe czynszu wzrosną o 10 proc. i 6 proc., a lokatorzy mieszkań komunalnych w Gdańsku będą płacić o blisko jedną piątą więcej. Najwyższa stawka bazowa czynszu za mieszkanie komunalne obowiązuje w Bydgoszczy – wynika z analizy Bankier.pl. Od 2017 r. stawka bazowa w Bydgoszczy wynosi 10,80 zł/mkw i najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie zostanie podniesiona.

[BJ]

Foto: Tomasz Mikołajczyk z Pixabay

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.