przykrywka dla oszustow

Koronawirus: przykrywka dla oszustów

Coraz częściej pojawiają się internetowe przekręty, w których wykorzystuje się strach przed pandemią i normalną w takich chwilach chęć poszukiwania informacji. Wczoraj pisaliśmy o fałszywych SMS-ach, dziś o innych sposobach stosowanych przez przestępców.

Bardzo dobrym zestawieniem posłużył się SGB-Bank, który zaprezentował na swojej stronie listę najpopularniejszych w ostatnich dniach przestępczych prób wyłudzenia haseł do kont, a tym samym – naszych pieniędzy. Przestrzegamy: w czasie długoterminowej obecności w domu i większej niż zwykle aktywności w Internecie przestępcy sprytnymi działaniami usiłują wyrwać nasze dane.

Zwróć więc uwagę na…

Fake newsy

Oszuści podszywają się w fałszywych wiadomościach SMS bądź telefonach pod firmy, przekazując fałszywe informacje na temat epidemii lub np. informując o darmowych maseczkach. Jednocześnie wyłudzają od swoich ofiar dane osobowe.

Wysyłane są także wiadomości e-mail z treściami m.in. poradnikowymi na temat wykrywania i leczenia koronawirusa. Zawarte w nich pliki i/lub linki mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Przyglądaj się tym linkom, oceniaj ich wiarygodność (jednym z kluczowych elementów jest znak kłódki przed polem adresu lub symbol https:// przed nazwą strony. Jeśli strona jest niezabezpieczona, zachowaj wobec niej daleko idącą ostrożność.

Pod żadnym pozorem nie podawaj pochopnie swoich danych logowania! Dotyczy to nie tylko konta bankowego, ale np. Twoich kont w mediach społecznościowych.

Mapy z zasięgiem oddziaływania koronawirusa

To nowa przykrywka dla oszustów. Na tego typu stronach oferowane mogą być np. aplikacje informujące na bieżąco o rozprzestrzeniającym się wirusie. Jeśli nie ufasz stronie, która dostarcza taką mapę – nie pobieraj aplikacji. Pobierając ją możesz ściągnąć na swój komputer  złośliwe oprogramowanie, które może pozyskiwać poufne dane np. poświadczenia do bankowości elektronicznej.

Oszustwa z wykorzystaniem BLIKA

Przestępcy podszywają się także pod portale informacyjne lub strony agend rządowych  i np. udostępniają film, którego obejrzenie wymaga zalogowania się danymi z Facebooka. Nie idź tą drogą!

Wpisując login i hasło, nieświadomie możesz przekazać swoje dane atakującym, którzy za pośrednictwem Twojego konta na Facebooku są w stanie przesyłać dalej zainfekowaną stronę. Mogą także przesyłać Twoim znajomym prośbę pilnego przelewu pieniędzy za pośrednictwem kodu BLIK. To dosyć stara już forma przekrętu, ale w trudnych czasach, gdy jesteśmy pełni empatii wobec problemów bliskich i znajomych, może być skuteczna.

Kiedy dostaniesz taką prośbę od znajomego lub członka rodziny – zweryfikuj ją innymi kanałami. Telefonicznie lub mailowo.

Oferowanie leków, testów na koronawirusa

Powstają fałszywe, dedykowane osobom poszukującym informacji o lekach sklepy internetowe „specjalizujące się” np. w sprzedaży medykamentów, lekarstw, maseczek itp., a nawet szczepionek chroniących przed koronawirusem. W tak skonstruowanych „serwisach” podstawia się fałszywe banery linkujące do stron pośredników płatności np. PayPal, które mogą pozyskiwać poufne dane tj. poświadczenia do bankowości elektronicznej.

Jak chronić się przed działalnością oszustów?

Informacje na temat koronawirusa warto czerpać z oficjalnych źródeł. Szczególnie w mediach społecznościowych weryfikujmy autentyczność interesujących nas wiadomości oraz postów związanych z zagadnieniem wirusa zanim podzielimy się nimi dalej w sieci. Wiele stron w Sieci może dziś służyć jako przykrywka dla oszustów, dlatego podchodź do każdej nowo poznawanej strony z wielką ostrożnością.

Aby ochronić się przed działalnością przestępców internetowych, którzy chcą wyłudzić nasze poufne dane bądź pieniądze, pamiętaj o maksymalnej ostrożności przy dokonywaniu transakcji w sklepach internetowych bądź na portalach aukcyjnych. Zawsze sprawdzaj wiarygodność sklepu. Pamiętajmy też, aby nigdy nie otwierać podejrzanych linków lub załączników.

Beata Jaros

Źródło: SGB.pl

Foto: Gisela Merkuur z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarza jest w tej chwili niedostępny.