Pożyczamy na potęgę

W roku 2019 – jak wynika z obserwacji Biura Informacji Kredytowej – firmy pożyczkowe udzieliły 2,7 mln pożyczek na łączną kwotę 6,821 mld zł.

Jak wynika z podsumowania BIK, w grudniu 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły finansowania na kwotę 533 mln zł, przyznając 232,3 tys. pożyczek. Obecne odczyty w porównaniu do grudnia 2018 r. wskazują, że w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę niższą o (-4,2%), natomiast w ujęciu liczbowym odnotowały wzrost o (+4,6%). Średnia wartość pożyczki pozabankowej przyznanej w grudniu br. wyniosła 2 295 zł i była niższa o (- 8,5 %) od średniej wartości pożyczki udzielonej w grudniu 2018 r.

W ciągu czterech kwartałów 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły o więcej pożyczek niż w 2018 roku. W ujęciu wartościowym w 2019 r. udzielono finansowania na kwotę niższą o 3,5% niż w poprzednim roku – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Ile pożyczamy?

38 procent wartości pożyczek w okresie styczeń-grudzień 2019 r. było udzielonych na kwoty powyżej 5000 zł. Stanowiły one jednak zaledwie 10% sprzedaży.

W sprzedaży całego 2019 r. w ujęciu liczbowym dominują pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowią 38% liczby udzielonego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki udzielone na kwoty poniżej 1 tys. zł miały 9% udział w sprzedaży.

Najwyższa dodatnia dynamika liczby udzielanych pożyczek w całym 2019 r. dotyczyła przedziałów pożyczek niskokwotowych (poniżej 1 tys. zł) i wynosiła +4,8%, a z przedziału 2-3 tys. zł +5,7%. W ujęciu wartościowym dodatnia dynamika pożyczek z tych dwóch przedziałów kwotowych wynosiła odpowiednio (+5,1%) i (+5,9%). Najwyższy spadek w ujęciu liczbowym oraz wartościowym w całym 2019 r. w porównaniu do 2018 r. odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego powyżej 5 tys. zł; odpowiednio: -7,4% oraz -8,0%.

Andrzej Roter, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, podsumowuje rok 2019 na rynku pożyczek jako względnie dobry, mimo wielu ograniczeń, jakim podlegał w minionym roku sektor instytucji pożyczkowych:

– Nie jest to jednak efekt ogólnie dobrej koniunktury – twierdzi Andrzej Roter – ale dojrzałości tego sektora i efektywnej jego reakcji na negatywne zmiany w szeroko rozumianym otoczeniu, w tym niepewności w zakresie istniejących i przewidywanych ryzyk prawnych czy trudności w pozyskaniu lub utrzymaniu źródeł finansowania.

Jaki będzie rok 2020 dla instytucji pożyczkowych?

– Aktualne wskazania Barometru ZPF/IRG SGH obrazują pozytywne nastroje gospodarstw domowych w odniesieniu do planów wydatkowych i finansowania ich kredytem konsumenckim, jednak nie oznacza to wprost, że koniunktura w sektorze instytucji pożyczkowych w roku 2020 będzie dobra – prognozuje prezes Roter.

Rośnie co prawda udział gospodarstw domowych korzystających z kredytów konsumenckich, ale rośnie też udział osób zadłużających się u rodziny, znajomych i w zakładach pracy czy u dostawców usług detalicznych.

Jednocześnie pojawiają się obawy o stabilność zatrudnienia oraz rośnie liczba multidłużników w portfelach należności wierzycieli wtórnych. Można to odbierać jako sygnały ostrzegawcze dla całego sektora kredytu konsumenckiego i potrzebę przeglądu na początku 2020 roku polityk kredytowych oraz bieżącego kalibrowania modeli scoringowych.

[TP]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Ile zalegamy wobec sądów?

Źródło: BIK BIGInfoMonitor

Foto: 3D Animation Production Company z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.