John Deere

Polski rolnik wybiera używane ciągniki

Średni wiek ciągnika na polskiej wsi wynosi 22 lata i choć rejestrujemy rocznie około 10 tysięcy nowych pojazdów, średnia nie ulega znaczącej poprawie. Powód? Rynek ciągników używanych rośnie dużo szybciej.

W 2019 roku zarejestrowano w Polsce 16.478 traktorów kupowanych na rynku wtórnym. W odróżnieniu od rynku samochodów osobowych, najczęściej sprowadzamy ciągniki nie z Niemiec lecz z Francji. W ciągu ostatniej dekady trafiło do Polski aż 40 tys. francuskich pojazdów, podczas gdy z Niemiec sprowadzono 25 tys. maszyn. Podium zamykają używane ciągniki z Wielkiej Brytanii – ok. 10 tys. sztuk. Pojedyncze egzemplarze trafiały do Polski z tak egzotycznych kierunków jak Kamerun, Gambia, Arabia Saudyjska i… Panama.

Używane ciągniki królują nie tylko w Polsce

Ostatnie dane dotyczące liczby ciągników w Polsce, podane przez GUS, pochodzą z 2016 roku. Doliczono się  wtedy 1.464.400 ciągników będących na wyposażeniu gospodarstw rolnych. Liderem jest Mazowsze z 222,2 tys. maszynami, zaś ostatnie miejsce zajmuje woj. lubuskie z liczbą 19,5 tys.

Najgorszy pod względem sprzedaży nowych maszyn okazał się rok 2019. Zarejestrowano wówczas zaledwie 8,7 tys. sztuk nowych ciągników, co zresztą było wynikiem niewiele gorszym niż w roku 2018. Rekord zakupów padł w roku 2012, kiedy rolnicy zarejestrowali ponad 19,1 tysiąca nowych traktorów.

To przypadłość nie tylko naszego kraju. W roku 2018 spadł popyt na nowe ciągniki w całej Europie Zachodniej. Powodem jest nasycenie rynków rolnych takich państw, jak Niemcy, Dania, Hiszpania czy Włochy. Pewne ożywienie pojawiło się w minionym roku na rynku francuskim, gdzie zarejestrowano wzrost liczby nowych ciągników o 19 procent.

Na krajowym rynku nowych ciągników rządzą dziś marki zachodnie. Liderem od wielu lat jest koncern New Holland, który ma ponad 17 procent udziałów w całej puli sprzedaży. Na drugim miejscu jest John Deere z 15. procentami udziałów. Do 2017 roku trzecie miejsce należało do czeskiego Zetora, ale w ostatnich latach zastąpiła go japońska marka Kubota.

Polski Ursus w trudnych czasach

Kultowa polska marka, Ursus, popularna jest jedynie w segmencie ciągników używanych. W latach 2015-2017 producent odnotował spory wzrost sprzedaży, podnosząc swój udział w rynku z niespełna 3 do ponad 8 procent. Później jednak liczba rejestracji nowych ciągników tej marki zaczęła spadać. Obecnie spółce grozi proces upadłości…

Używane ciągniki – kto jest liderem polskiego rynku ?

Najwięcej ciągników używanych kupiono i zarejestrowano w minionym roku w województwach mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i lubelskim. Najbardziej popularne są traktory o mocy 71-100 KM, najmniej popularne – ciągniki o największej (ponad 200 KM) i najmniejszej (do 70 KM) mocy.

Ponad połowę (58 procent) sprzedaży stanowią ciągniki starsze niż 20 lat. Jedną trzecią – pojazdy w wieku 11-20 lat. Głównym czynnikiem determinującym zainteresowanie rolników jest cena. Rynek wtórny oferuje mnóstwo pojazdów o bardzo zróżnicowanych warunkach cenowych, ale też mocno zróżnicowanym stanie eksploatacyjnym.

Liderem na rynku wtórnym jest marka John Deere, choć w grupie ciągników najstarszych ciągle przewodzi poczciwy Zetor i zaraz za nim Massey Ferguson.

[TP]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Co dręczy gospodarstwa ekologiczne?

Foto: Adrian Dobri z Pixabay

Podziel się:
Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarza jest w tej chwili niedostępny.