Polisa OC dla rolnika. Co warto wiedzieć?

Obowiązkowa polisa OC dla rolników bywa przedmiotem sporów z ubezpieczycielami, którzy odmawiają wypłaty odszkodowania, gdy wypadkowi ulegnie sam rolnik lub inne oby bezpośrednio przez niego poszkodowane.

O czym powinni wiedzieć posiadacze polisy rolniczego OC? Po pierwsze o tym, że w przypadku sporów z ubezpieczycielami mogą sięgnąć po wsparcie ze strony Biura Rzecznika Finansowego. Powołano go w 2015 roku i rocznie trafia do niego rocznie około 450-550 wniosków o wszczęcie postępowania interwencyjnego lub próśb o poradę dotyczącą problemów z ubezpieczeniami rolników. 30% takich wniosków dotyczy polisy OC dla rolnika.

OC dla rolnika – dom to część gospodarstwa

Obowiązkowa polisa OC dla rolników obejmuje szkody, które mogą wystąpić w gospodarstwie rolnym. Zwykło się uznawać, że zalicza się do nich wypadki, które zaszły na przykład w polu, w oborze, kurniku czy innych obiektach gospodarskich. Tymczasem – o czym rolnicy rzadko wiedzą – polisy rolnicze obejmują także wypadki, które zdarzają się podczas remontu domu.

Dom uznawany jest za integralną część gospodarstwa rolnego objętego ubezpieczeniem. Jeśli podczas prac remontowych związanych np. z ociepleniem domu pracownik spadnie z drabiny i dozna uszczerbku na zdrowiu, może dochodzić odszkodowania z OC rolnika, który jest właścicielem domu.

Kiedy sprawcą jest pracownik lub rodzina

Z założenia rolnicze OC obejmuje zdarzenia, w których stroną wywołującą szkodę jest sam rolnik. Obejmuje ono również – o czym znów rzadko się mówi – także szkody wywołane przez pracownika gospodarstwa rolnego, a także rodzinę rolnika: dzieci, żonę, teściów czy rodziców. O odszkodowanie można się starać także wówczas, gdy zawiniła osoba, która w gospodarstwie pomagała. W przypadku wypadku, który wystąpił w sytuacji „sąsiedzkiej pomocy”, gdy ucierpiały osoby trzecie, mogą one dochodzić swoich roszczeń z OC gospodarza – nawet jeśli on sam nie spowodował wypadku.

Gdy w zdarzeniu ucierpi sam rolnik – na przykład z winy osoby pracującej w jego gospodarstwie – może on skorzystać z odszkodowania z własnej polisy OC. Odszkodowanie należy się również wtedy, gdy poszkodowany jest współmałżonek ubezpieczonego rolnika.

Ubezpieczenie OC dla rolnika obejmuje także prace wykonywane poza terenem gospodarstwa rolnego, pod warunkiem, że prace wykonywane przez rolnika lub jego pracowników mają związek z prowadzeniem tego gospodarstwa. Chodzi o taką np. sytuację, gdy rolnik wyjeżdża swoim ciągnikiem lub kombajnem na drogę publiczną i spowoduje wypadek. Poszkodowany ma w tym przypadku możliwość skorzystania z polisy OC rolnika.

OC dla rolnika – przypadek z psem

Jak informuje Rzecznik Finansowy, częstym problemem były szkody wyrządzane przez psy należące do rolników. Zakłady ubezpieczeń nie chciały ich pokrywać, argumentując, iż psy nie są zwierzętami wykorzystywanymi użytkowo przez rolników.

Tymczasem zdaniem Rzecznika Finansowego w wielu wypadkach pies pełni bardzo określone, ważne z perspektywy gospodarstwa funkcje, pilnując dobytku gospodarzy – a zatem szkody przez niego wyrządzone powinny być rekompensowane z OC rolnika. Sąd Najwyższy w sporach z ubezpieczycielami podzielił to stanowisko.

Analizy Rzecznika Finansowego dostępne są na stronie www.rf.gov.pl

[JP]

Foto: Kerstin Riemer z Pixabay 

Opracowania graficzne: Biuro Rzecznika Finansowego 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.