Fotowoltaika

Planujesz montaż paneli słonecznych? Pomyśl o leasingu

Masz firmę lub prowadzisz własne gospodarstwo rolne i marzy Ci się inwestycja w fotowoltaikę? Dobrym rozwiązaniem na finansowanie jest leasing zakupu i montażu instalacji…

Program „Mój Prąd”, w ramach którego z państwowej dotacji można otrzymać do 5000 złotych, przeznaczony jest dla osób fizycznych, które interesuje zakup paneli słonecznych i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy nie przekraczającej 10 kW. Część banków spółdzielczych postanowiła wesprzeć ten program własnymi liniami kredytowymi. Wsparcie dla klientów zainteresowanych budową instalacji fotowoltaicznych zaproponowali już w Nadnoteckim Banku Spółdzielczym w Białośliwiu, a także banki spółdzielcze w Sztumie, Leśnicy, Podegrodziu, Zawadzkiem,  Koronowie, Łochowie i Jastrzębiu Zdroju.

Co jednak może zrobić przedsiębiorca lub rolnik, zainteresowani małą farmą fotowoltaiczną na swoim terenie? Skąd pozyskać finansowanie takiej inwestycji?

Leasing czy zakup paneli słonecznych?

Poza oczywistą odpowiedzią na to pytanie, że wszystko zależy od indywidualnych zasobów gotówkowych, warto skoncentrować się na określeniu optymalnej wielkości własnej farmy słonecznej. Jedna ze znanych nam przydomowych mikroinstalacji o mocy 10,3 kW produkuje rocznie (w zależności od warunków słonecznych) od 10 do 11,5 tysięcy kilowatogodzin. Gdyby przyjąć opcję montażu paneli o łącznej mocy 50 kW, można liczyć na pozyskanie nawet ponad 55 tysięcy kWh rocznie. To bardzo duża ilość energii w zwykłym gospodarstwie domowym i w bardzo wielu gospodarstwach rolnych.

Ale są przecież firmy, których zapotrzebowanie energetyczne znacznie przekracza tę wartość. Własna instalacja fotowoltaiczna będzie dla nich zabezpieczeniem tylko części dostaw energii . Żeby poprawnie oszacować niezbędną moc paneli, warto zdecydować się na przeprowadzenie indywidualnego audytu energetycznego, który pozwoli zoptymalizować wielkość instalacji i dostosować ją do potrzeb firmy lub gospodarstwa.

Leasing staje się opłacalny wówczas, gdy chcemy skorzystać z dobrodziejstw fotowoltaiki, oszczędzić na kosztach zakupu energii elektrycznej i racjonalnie rozłożyć wydatki na montaż instalacji słonecznej. Nadwyżki energetyczne można sprzedawać – pamiętajmy jednak, że energia słoneczna nigdy nie  zapewni firmie pełnego uniezależnienia od dostawców: prąd potrzebny jest również wtedy, gdy słońce przestaje świecić lub gdy jego światła jest za mało. Optymalne koszty miesięczne takiego indywidualnego źródła energii to kwestia kluczowa dla wielu przedsiębiorców i rolników.

Atrakcyjna oferta leasingu

W ustawie o Odnawialnych źródłach energii rozszerzona została definicja prosumenta (podmiot produkujący i konsumujący wytworzoną energię) na przedsiębiorców. Mogą oni od tej pory korzystać, tak jak konsumenci, z korzystnego systemu opustów. Oznacza to bezgotówkowe rozliczenia pobranej i wyprodukowanej w instalacji energii elektrycznej z zakładem energetycznym.

Na przestrzeni kilku lat znacząco spadły również koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Po dekadzie ciągłego wzrostu cen ustabilizowały się one na dużo niższym poziomie. Coraz więcej podmiotów może sobie pozwolić na montaż własnej instalacji.

W ten ekologiczny trend wpisuje się również SGB Leasing. Spółka związana ze Spółdzielczą Grupą Bankową przygotowała dla swoich klientów pionierskie rozwiązanie finansowania instalacji fotowoltaicznych.

Jest to propozycja skierowana do przedsiębiorców, którzy chcą produkować prąd na własne potrzeby, a także do rolników indywidualnych prowadzących działalność zgodną z kilkoma wskazaniami PKD. Są to: uprawy rolne inne niż wieloletnie, uprawa roślin wieloletnich, rozmnażanie roślin, chód i hodowla zwierząt, uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt oraz działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach.

Główne parametry oferty

Przedmiotem finansowania w ofercie SGB Leasing mogą być nowe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Możliwy okres finansowania to 12-84 miesiące. Umowa obejmuje leasing operacyjny lub leasing finansowy, albo też pożyczkę leasingową. Finansowaniu podlega całość inwestycji (zakup wraz z montażem), leasingodawca zapewnia maksymalne uproszczenie procedur, elastyczne, jasne i przejrzyste warunki umowy z klientem.

Klienci ze Spółdzielczej Grupy Bankowej mogą skorzystać z leasingu już przy 5-procentowym udziale własnym. Pozostałe firmy obowiązuje 10 procent wkładu własnego. Wartość końcowa leasingu wynosi 25% dla umów na 48 miesięcy, 15% dla umów na 60 miesięcy, 5% dla umów na 72 miesięcy i 1% dla umów na 84 miesięcy.

Gdzie zdobyć informacje?

Cała oferta leasingu na instalacje fotowoltaiczne dostępna jest na stronie internetowej SGB Leasing. Wsparciem służą także Regionalni Doradcy Leasingowi, których można znaleźć tutaj:  https://www.sgbleasing.pl/doradcy/

Podziel się:
Komentarz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.