Oszczędzasz? Ciągle jesteś w mniejszości, ale…

Ponad 30 procent Polaków uważa, że w 2020 roku zaoszczędzi jakiekolwiek pieniądze. Niewielu? To i tak prawie trzy razy więcej niż przed dziesięciu laty!

Na organizację świąt wydamy w tym roku średnio 2000 (mężczyźni) i 1500 złotych (kobiety), w większości deklarując, że pokryjemy te wydatki z bieżących dochodów. Z Barometru Providenta wynika, że najwięcej pieniędzy wydawać będą trzydziestokilkulatkowie oraz rodziny z dziećmi.  Przed świętami lubimy i umiemy wydawać swoje pieniądze. Odpowiedź na pytanie: czy oszczędzasz?, nie jest już tak jednoznaczna…

Oszczędzasz na emeryturę?

Według badania „Sytuacja na rynku consumer finance” przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, 30,2 procent gospodarstw domowych zakłada, iż w nadchodzącym roku zaoszczędzi część swoich pieniędzy. To o jedną trzecią więcej niż rok temu, trzy razy więcej niż przed dekadą, ale ciągle niewiele. W Finlandii oszczędności ma ponad 50 procent obywateli, w Austrii i Szwecji prawie 70 proc.

Europejczycy oszczędzają dość… oszczędnie. Czterech z dziesięciu mieszkańców Unii Europejskiej przyznaje, że nie robi żadnych oszczędności. Najgorzej jest w Grecji i na Łotwie, gdzie około 60 procent mieszkańców nie odkłada żadnej gotówki.

Polacy oszczędzają coraz więcej: średnio 14 procent swoich dochodów, o ponad dwa procent więcej niż w roku 2018. Niestety, nadal bardzo mała grupa odkłada swoje pieniądze na emeryturę – zaledwie 11 procent respondentów. To jeden z największych problemów: jak zachęcić coraz bardziej starzejącą się populację Polaków do oszczędzania na pogodną jesień życia?

Według raportu OECD dzisiejsi 20-latkowie otrzymają na emeryturze zaledwie 38,6 proc. ich finalnej pensji netto. To przepaść w odniesieniu choćby do Czech, Słowenii czy krajów bałtyckich, gdzie emerytura stanowić będzie średnio 60 proc. ostatniego wynagrodzenia.  Dodajmy jednak, że są to szacunki mocno optymistyczne – przyszli emeryci otrzymają raptem 38,6 proc. finalnej pensji netto pod warunkiem, że będą pracowali od 20. roku życia, bez przerwy, bez wliczania do stażu okresu studiów. Patrząc realistycznie, młode pokolenie Polaków dostanie na rękę jedną trzecią swojego ostatniego wynagrodzenia.

Klimat do oszczędzania

Autorzy raportu podkreślają, że w Polsce panuje korzystny klimat do oszczędzania pieniędzy. Spada liczba pesymistów, którzy nie zakładają żadnych szans na zatrzymanie choćby części swoich dochodów. Rok temu było ich 27,3 proc., w tym już tylko 18,4%. Opinię o dobrych czasach dla oszczędnych podziela ponad 46 procent respondentów.

Polacy coraz lepiej oceniają sytuację finansową swoich gospodarstw domowych. Zmniejszyła się o dwa procent liczba osób, które wpadają w długi (obecnie to około 5,3 proc.). W grupie gospodarstw oszczędzających pieniądze dominują te, w których odkłada się mniej niż 10 procent dochodów. Jest ich obecnie około 40 procent. W drugiej grupie (36,9%) znajdują się gospodarstwa, którym udaje się odłożyć między 10 a 20 procent swojego dochodu. Co piąte gospodarstwo domowe jest zdolne odłożyć 20 procent swoich rocznych dochodów.

Na co oszczędzasz?

Ciekawe są motywy, którymi kierują się oszczędzający Polacy. W III kwartale 2019 roku najczęściej wskazywanym celem oszczędzania był wypoczynek. Deklarowało ten cel 42 procent respondentów. Kolejnym celem jest remont mieszkania lub domu (39%), a następnie zakup dóbr trwałych (34%). Prawie co czwarty Polak oszczędza na samochód – w tej kategorii nastąpił w minionych latach znaczący wzrost.

Innym motyw oszczędzania to wsparcie bieżącej konsumpcji (około 18 proc.), choć tutaj mamy do czynienia z tendencją spadkową. Zakup mieszkania to cel oszczędności 12 procent Polaków. Z kolei 14 procent odkłada swoje pieniądze nie wskazując konkretnego celu oszczędzania. Co ciekawe, rok temu takich osób było 26 procent.

Gdzie i jak oszczędzasz?

Zdolności do oszczędzania rosną, zmienia się także struktura form oszczędzania. Od 2014 roku polska giełda trwa raczej w fazie zastoju niż hossy, największą popularnością Polaków cieszą się więc najprostsze formy przechowywania pieniędzy – rachunki i depozyty bankowe. Dane  z systemu bankowego wskazują jednak, iż zaczął się dość dramatyczny spadek depozytów terminowych, rosną natomiast wielkości środków, które przechowujemy na rachunkach i lokatach krótkoterminowych.

Jedną z bardzo dobrych okazji do oszczędzania jest udział w letniej loterii SGB, w której nie tylko można zgarnąć profity z tytułu ulokowania w swoim banku spółdzielczym kwoty 500 złotych (lub jej wielokrotności), ale też zgarnąć atrakcyjne nagrody. Główną wygraną w loterii jest samochód Volkswagen T-Cross Style, ale są też inne, bardzo ciekawe nagrody. Wśród nich między innymi konsola do gier Xbox One i soundbar Samsunga. Loteria trwa do końca 2019 roku, szczegóły można znaleźć tutaj lub w najbliższym banku spółdzielczym SGB.

Fot. Alexas_Fotos z Pixabay 

Podziel się:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.