Nieruchomości_Ceny najmu mieszkan

Nieruchomości. Coraz drożej na rynku najmu mieszkań

Rata kredytu stała się tańsza niż wynajem mieszkania. Oznacza to, że lepiej dziś zdecydować się na zakup mieszkania w kredycie hipotecznym niż wynająć mieszkanie. Wynajem nieruchomości to dzisiaj całkiem dobry biznes… dla właściciela lokalu.

Ceny na rynku nieruchomości ciągle szaleją. W Warszawie za 40-metrowe mieszkanie płaci się miesięczny czynsz w średniej wysokości 2320 złotych. To o 13 procent więcej niż rata kredytu wziętego na zakup mieszkania tej wielkości. Najem jest drogi lub bardzo drogi, średnio w skali kraju droższy o 14 procent niż koszt pozyskania kredytu.

Poza Warszawą nieruchomości wcale nie są dużo tańsze. Najwięcej za wynajem 40-metrowego lokum trzeba zapłacić w Gdańsku (1880 złotych), a także Wrocławiu (1838) i Krakowie (1760). We Wrocławiu rata kredytu jest niższa aż o 21 procent od miesięcznego czynszu. W Gdańsku to już tylko 5 procent.

Najtaniej można wynająć mieszkania w małych i średnich miastach. Przykładowo – w Białymstoku mieszkanie o powierzchni 40 mkw to miesięczny koszt czynszu na poziomie 1360 zł. W Toruniu – 1312, w Bydgoszczy – 1280 zł. Tanio jest w Częstochowie – 1394 zł i Sosnowcu: 1240 złotych.

Ceny mieszkań w tym ostatnim mieście są jednak aż o 57 procent wyższe niż rata kredytu mieszkaniowego… Duża różnica dotyczy także Częstochowy, gdzie raty kredytu warte są mniej o 44 procent od średniej wielkości czynszu.

Takie wyniki ogłosiły we wspólnym raporcie Expander i Rentier.io, podkreślając, że na przestrzeni roku 2019 wysokość czynszów nie wzrosła dramatycznie, ale utrzymywała się w trendzie rosnącym, przy niezmiennie wysokim poziomie cenowym. Problem drogich mieszkań może osłabiać polityka socjalna i wzrost wynagrodzeń, które rekompensują koszty wynajmu, ale wiele polskich rodzin i tak zbliża się do granicy wytrzymałości budżetowej.

[BJ]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie jak szalony

Źródło: Expander

Foto: Elias Nössing z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarza jest w tej chwili niedostępny.