PBS samorzady

Nie będzie rekompensat dla gmin po katastrofie w PBS

Jak poinformowało radio RMF FM, rząd nie zgodził się na udzielenie refundacji strat, które poniosły samorządy po wprowadzeniu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Z pismem w tej sprawie wystąpiły do premiera Mateusza Morawieckiego władze 34 gmin, które ulokowały swoje środki finansowej w sanockim PBS. Dziennikarze RMF FM dotarli do informacji, iż rząd nie zgodził się na zrefundowanie strat.

Afera w PBS

Przypomnijmy, że w Podkarpackim Banku Spółdzielczym zarejestrowanych było ponad 88 tysięcy kont indywidualnych oraz 8 tysięcy rachunków przedsiębiorców i samorządów. PBS był jednym z największych polskich banków spółdzielczych. W wyniku problemów finansowych bank został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i wprowadzono tzw. resolution – przymusową restrukturyzację.

O problemach PBS, który nie był członkiem żadnego zrzeszenia banków spółdzielczych, a zatem nie obejmował go system grupowej ochrony IPS, mówiono od dłuższego czasu. Potwierdził to między innymi prezes Banku Spółdzielczego w Brodnicy, Aleksander Mikołajczak, mówiąc podczas jednego z publicznych spotkań:

– Sytuacja finansowa Podkarpackiego Banku Spółdzielczego była znana posłom, rządowi, nadzorcom od sześciu lat. Była bardzo trudna.

Rząd nie wyraził zgody na prośby 34 gmin, które w wyniku problemów PBS straciły ponad 60 milionów złotych. W raporcie przekazanym do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego można przeczytać, iż trzymanie pieniędzy na rachunkach w PBS było ryzykiem, z którym gminy musiały się liczyć. O złej sytuacji banku, jak podano w raporcie, było bowiem wiadomo od dłuższego czasu.

Propozycja rządu

Rząd ma dla samorządów poszkodowanych w aferze Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku inną propozycję. Ministerstwo Finansów ma przyśpieszyć wypłatę środków na rozwój lokalnej infrastruktury, w tym szkół. Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferował poszkodowanym gminom preferencyjne warunki kredytowe.

[BJ]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Klęska PBS. Uczmy się na cudzych błędach

Foto: Andrew Martin z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.