Kredyt BGK

Miliardy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szukaj wsparcia w SGB, BPS i BS Brodnica

Bank Gospodarstwa Krajowego, we współpracy między innymi z bankami spółdzielczymi, podrzuca przedsiębiorcom rozwiązania, które ułatwiają pozyskanie kredytu.

To jest na pewno dobra wiadomość i na pewno ucieszy właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. BGK pozyskał z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego środki na gwarancje, które pozwolą zabezpieczyć spłatę kredytów o wartości aż 10,5 mld zł.

Pieniądze pochodzą z unijnego programu gwarancyjnego COSME i mogą z nich skorzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pula dostępnych dla MŚP gwarancji w tym programie wzrosła  z pierwotnego poziomu 800 mln zł do 8,4 mld zł.

Zwiększenie puli gwarancji w programie COSME jest wynikiem umowy podpisanej przez BGK i EFI.

BGK wspólnie z bankami daje szansę przedsiębiorczym. Przede wszystkim jednak tym, którym trudno jest uzyskać kredyt. Gwarancje COSME to bardzo ważny program, który pozwala jeszcze lepiej rozwijać się polskiej gospodarce. Przez prawie cztery lata programu udzieliliśmy ponad 25 tys. gwarancji dla 22 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 4,4 mld zł. Mamy teraz aż 8,4 mld zł na gwarancje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Dzięki tym pieniądzom możemy zagwarantować aż 10,5 mld zł kredytów – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw

BGK jako pierwszy bank w Europie podpisał umowę COSME z EFI z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) w 2015 r.

Wspieranie rozwoju MŚP stanowi podstawę działalności Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Cieszymy się ze współpracy z Komisją Europejską i BGK przy wspieraniu mniejszych firm w Polsce. To dla nas ważne, by towarzyszyć im w ich rozwoju. Program COSME okazał się bardzo skutecznym systemem gwarancji. Podniesienie jego limitu jest dowodem na wysokie zapotrzebowanie w polskiej gospodarce na ten rodzaj finansowania – dodał Alessandro Tappi, dyrektor finansowy EFI.

Biorąc pod uwagę popyt na kredyty w ostatnich czterech latach, współpraca pomiędzy BGK i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym w programie COSME okazała się wielkim sukcesem.

 

Już około 22 tys. małych firm w Polsce skorzystało z lepszego dostępu do finansowania, by założyć i rozwijać swoją działalność.

 

Gwarancje pozwolą zabezpieczyć kredyty o wartości aż 10,5 mld zł. Firmy będą mogły do końca października 2021 roku korzystać z programu, który ułatwia uzyskanie kredytów na rozwój i działalność bieżącą. Łączna wartość kredytów zabezpieczonych dotychczas gwarancjami COSME wyniosła 5,5 mld zł.

Gdzie po gwarancje?

Gwarancje z programu COSME oferuje 11 banków współpracujących z BGK:

SGB-Bank SA oraz Grupa BPS i zrzeszone z nimi banki spółdzielcze, Bank Spółdzielczy w Brodnicy. A także w Alior Bank, BOŚ, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski.

Tomasz Poradczyk

POLECAMY RÓWNIEŻ: Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?

Źródło: BGK

Foto: Nattanan Kanchanaprat z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarza jest w tej chwili niedostępny.