Chcesz fakturę w restauracji? Zmiana zasad wystawiania faktur do paragonów

Doświadczyłam tego 🙂 wczoraj: od 1 stycznia zmieniły się zasady wystawiania faktur do paragonów. Paragon do kwoty 450 zł brutto, czyli 100 euro, zawierający NIP nabywcy, uznawany jest za fakturę uproszczoną.

Jeśli chcesz kupić jakiś produkt lub usługę i otrzymać fakturę sprzedaży rejestrowanej w kasie fiskalnej, musisz określić się w momencie sprzedaży, czy kupujesz jako podatnik czy konsument. Jeśli występujesz w roli podatnika i oczekujesz na wystawienie faktury VAT:

  • Przed zakończeniem sprzedaży w kasie fiskalnej poniżej kwoty 450 zł powinieneś podać sprzedawcy swój numer NIP. Otrzymany wówczas paragon, dokument z kasy fiskalnej stanowi fakturę w formie uproszczonej i traktowany jest jak normalna faktura.
  • Przed zakończeniem sprzedaży w kasie fiskalnej powyżej kwoty 450 złotych również podajesz sprzedawcy swój NIP, ale wówczas faktura „normalna” zostanie wystawiona i wydrukowana na podstawie paragonu. Tak, jak to było dotychczas.

 

Faktura uproszczona traktowana jest przez fiskusa jak zwykła faktura. Zawiera pełne dane nabywcy. Możesz zatem skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT, jak również zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

 

Jeśli – tak jak ja – nie podasz sprzedawcy swojego numeru NIP przed zakończeniem sprzedaży w kasie fiskalnej, jesteś traktowany jako konsument. Potwierdzeniem zapłaty jest wówczas paragon – bez NIP nabywcy. Możesz otrzymać fakturę, ale będzie ona dokładnie taka sama, jak paragon – nie może zawierać numeru NIP Twojej firmy.

Tej zasady nie stosuje się do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej przed 1 stycznia 2020 r. Oznacza to, że do paragonu fiskalnego bez NIP, który dokumentuje sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej do 31 grudnia 2019 r., sprzedawca może wystawić fakturę z NIP. Natomiast klient może ją ująć w prowadzonej przez siebie ewidencji dla celów podatkowych.

[AR]

Foto: Alexas_Fotos z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.