Masz głowę na karku? Szukasz oszczędności? Łap dotację!
Szaleństwo… W niektórych rejonach kraju (ostatnio w Jeleniej Górze) po dofinansowanie do instalacji paneli fotowoltaicznych tworzyły się kilkudniowe kolejki! A Ty? Wchodzisz w to, czy odpuszczasz?
Jeśli można mówić o prawdziwym sukcesie, to programy „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” w pełni na to zasługują. Hasło “Łap dotację” naprawdę zabłądziło pod strzechy… W Jeleniej Górze pod ekologiczne trendy znakomicie podłączyła się Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, która zaoferowała mieszkańcom pieniądze na wymianę pieców. Efekt? Trzydniowe kolejki w oczekiwaniu na samą możliwość złożenia wniosku!
Łap dotację! Tauron zastępuje banki
W tę samą stronę idzie wiele lokalnych samorządów, ale także firmy energetyczne i banki spółdzielcze. Pisaliśmy niedawno o interesującej ofercie Taurona, który proponuje kredyt za darmo na fotowoltaikę.
W ramach projektu Zielony Zwrot firma oferuje darmowy kredyt na zakup fotowoltaiki. Producent energii poinformował właśnie, iż 65 procent gospodarstw domowych, które kupują panele fotowoltaiczne od Taurona, korzysta z tego kredytu.
W ofercie dla klientów indywidualnych zaprezentowano warunki kredytowe banku Credit Agricole. W pierwszej wersji, przy rozłożeniu na 30 rat miesięcznych i pośrednictwie Taurona, realna roczna stopa oprocentowania oraz wszystkie inne koszty wynoszą łącznie 0 złotych. Koszty kredytu pokrywa Tauron.
Więcej szczegółów na temat oferty Taurona znajdziesz w naszej informacji.
Czy Twój Bank Spółdzielczy ma już EKO KREDYT?
W ślad za programem „Mój Prąd” – w którym do rozdania jest łącznie miliard złotych – pośpieszyły także banki spółdzielcze. Wiele z nich oferuje atrakcyjne kredyty, które pozwalają bez angażowania własnych środków finansowych pozyskać fundusze na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła, z wykorzystaniem państwowej dotacji i odpisów od podatku.
Takie oferty ma między innymi opisywany przez nas kilka dni temu Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim, oferujący EKO KREDYT z oprocentowaniem na poziomie 4,84%.
Wsparcie dla klientów zainteresowanych budową instalacji fotowoltaicznych zaproponowali już między innymi w Nadnoteckim Banku Spółdzielczym w Białośliwiu, a także Banki Spółdzielcze w Sztumie i Leśnicy. Kolejne to banki w Podegrodziu, Zawadzkiem, Koronowie, Łochowie, Jastrzębiu Zdroju i wiele innych. Sprawdź, czy kredyt ekologiczny ma także Twój lokalny bank!
Oferta Energi Obrót
Fotowoltaika na własnym dachu to nie tylko troska o środowisko, ale także sposób na oszczędność energii. Taką usługę, w ramach rządowego programu „Mój prąd”, oferuje Energa Obrót. Właśnie ruszył cykl pilotażowych spotkań, na których eksperci odpowiadają na najważniejsze pytania związane z taką inwestycją.
Spotkania są odpowiedzią na sygnały samorządów, związane z rosnącym zainteresowaniem fotowoltaiką. Eksperci Energi Obrotu odwiedzili już Opatówek w Wielkopolsce, a także nadmorską Jastarnię. Spotkania są otwarte – może wziąć w nich udział każda osoba, która jest zainteresowana zakupem oraz instalacją paneli fotowoltaicznych.
Łap dotację! Kompleksowe rozwiązanie
A zakup paneli naprawdę się opłaca. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność w skali roku nawet 90 proc. kosztów zużycia energii elektrycznej. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich instalacji? Aby skorzystać z oferty Energi Obrotu, wystarczy być konsumentem i właścicielem dachu lub gruntu, na którym panele zostaną zainstalowane. W załatwieniu formalności pomogą z kolei eksperci Energi.
Energa Obrót proponuje kompleksowe rozwiązanie – od wizji lokalnej, przez prace planistyczne, aż po montaż i podłączenie. Oferta uwzględnia również wszelkie formalności, które dotyczą pozyskania środków z rządowego programu „Mój prąd”.
Zapewnia on dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 a 10 kW. Środki w formie dotacji mogą pokryć do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak, niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. W zależności od progu podatkowego, 17 lub 32 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podstawy podatku PIT.
O programie „Mój Prąd” możesz przeczytać choćby tutaj.
Jacek Prześluga
Foto: Energa