Mały ZUS Plus od 1 lutego. Ale wiele małych firm zapłaci więcej

Mały ZUS obowiązuje od minionego roku. Korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy osiągają dochód niższy niż 63 tysiące złotych rocznie. Od 1 lutego grono małych firm, które mogą płacić niskie składki ZUS powiększy się o nowych beneficjentów.

Z Małego ZUS korzystać mógł przedsiębiorca, którego dochód w 2018 roku nie przekraczał rocznie poziomu 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenie. To około 63 tysiące złotych rocznie. Mały ZUS wprowadzono w reakcji na postulaty od lat zgłaszane przez mniejsze firmy, zwłaszcza jednoosobowe, które rozpoczynają dopiero swój rozwój.

Korzystny Mały ZUS Plus

Przedsiębiorcy zwracali uwagę, że składki na ubezpieczenia społeczne nie są dostosowane do ich możliwości finansowych. Wpływało to bardzo niekorzystnie na tempo rozwoju, doprowadzając wielokrotnie do zamykania słabo prosperujących firm.

Nowe rozwiązania, które zaczną obowiązywać od 1 lutego 2020 roku sprawiają, iż grono przedsiębiorców korzystających z Małego ZUS Plus znacząco się powiększy. Z nowej ulgi mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychód w roku 2019 nie przekraczał 120 tysięcy złotych. Będą oni jednak musieli udowodnić, że prowadzili w minionym roku działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni.

Jeśli chcesz skorzystać z warunków Małego ZUS Plus, możesz zgłosić swój akces do 29 lutego 2020 roku, a w kolejnych latach – do końca stycznia. Według szacunków z takiej niskiej składki ZUS będzie mogło skorzystać około 320 tysięcy najmniejszych przedsiębiorstw.

Składki naliczane będą indywidualnie, dla wielu firm mogą one być niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Im niższy bowiem jest dochód przedsiębiorcy, tym niższa jest wysokość płaconej składki. Zaoszczędzone pieniądze można inwestować w rozwój firmy, co było celem inicjatorów tego programu.

Dla kogo Mały ZUS Plus?

Warto jednak pamiętać, że obniżona składka może być opłacana przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu każdy przedsiębiorca będzie mógł „uzbierać” staż niezbędny do otrzymania emerytury.

Kto nie może skorzystać z ulgi? Ci przedsiębiorcy, którzy w minionym roku rozliczali się w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnień z płatności VAT. Nie mogą z Małego ZUS Plus korzystać również te firmy, które świadczą usługi dla swoich wcześniejszych pracodawców. To działanie, którego celem jest ograniczanie przejść pracowników na tzw. samozatrudnienie.

Oczywiście, jeśli dopiero planujesz swoją działalność gospodarczą, nadal możesz skorzystać z Ulgi Na Start. Później wolno płacić przez 24 miesiące składki ZUS na preferencyjnych warunkach. Mały ZUS Plus to kolejna ulga w tym „łańcuszku” rządowego wsparcia dla małych przedsiębiorstw.

Jaki ZUS dla pozostałych przedsiębiorców?

Tu już nie jest tak różowo… Prezes GUS ogłosił kilka dni temu, że wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale 2019 roku osiągnął poziom 5368,01 zł. Ta wiadomość ma znaczenie dla przedsiębiorców, ponieważ przy pomocy tej właśnie kwoty wylicza się poziom składki na ubezpieczenie zdrowotne w roku 2020. Będzie ona wynosiła 362,34 zł, czyli o 20 złotych więcej niż w roku 2019.

Z tego samego powodu w górę idą też składki na ubezpieczenia społeczne. I tak – składka emerytalna osiąga poziom 612,19 zł, rentowa – 250,90 zł, chorobowe – 76,84 zł, wypadkowe 52,37 zł. Składka na Fundusz Pracy wynosi 76,84 zł. W sumie oznacza to wzrost ubezpieczenia o 115 złotych.

Obowiązkowe składki na ZUS wynoszą zatem 1354,64 zł – to suma składek bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i 1431,48 złotych – suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Całkiem niedawno przedsiębiorcy płacili stawkę w wysokości około 1100 złotych miesięcznie…

[TP]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Czy już czas na krótszy czas pracy?

Foto: Michal Jarmoluk z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.