Kredyt hipoteczny z niskim wkładem? Tylko w Banku BPS

Polacy rzucili się na kredyty hipoteczne. Rośnie nie tylko ich popularność, rosną także kwoty pożyczek. Część banków wykorzystując koniunkturę podnosi swoje marże i poziom wkładów własnych klienta. Wyjątkiem jest Bank BPS SA, zrzeszający 326 banków spółdzielczych z całej Polski.

Biuro Informacji Kredytowej informowało niedawno, że przeciętny kredytobiorca wnioskował w grudniu 2019 roku o 288,1 tys. zł kredytu. To o 8,6 proc. więcej niż w grudniu 2018 roku. Rośnie liczba składanych wniosków kredytowych: po kredyt hipoteczny tylko w grudniu 2019 sięgnęło ponad 20 procent osób więcej niż przed rokiem.

Marża banków za kredyt hipoteczny rośnie jednak wprost proporcjonalnie do liczby chętnych i sięgnęła poziomu najwyższego od 9 lat! Banki stały się także bardziej wybredne – oczekują od kredytobiorców coraz wyższego wkładu własnego. Sprawia to, że o finansowanie jest coraz trudniej: dziś w wielu placówkach bankowych nie można uzyskać kredytu hipotecznego mając we własnej kieszeni mniej niż 20 procent planowanych kosztów inwestycyjnych.

Nagrodzony kredyt hipoteczny w BPS

Jasnym światłem na tle komercyjnej konkurencji świeci Bank BPS SA, zrzeszający 326 banków spółdzielczych z całej Polski. Jego kredyt hipoteczny „Mój Dom” uznany został przez branżowy portal Bankier.pl za najlepszy w swej klasie produkt w 2019 roku:

W 2019 r. kredyty hipoteczne cieszyły się rekordowym zainteresowaniem klientów, co wynika m.in. z ożywienia na rynku nieruchomości – podsumowuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl. – Banki, podobnie jak w poprzednich latach, nie zmieniały jednak często parametrów swoich ofert. Kilku kredytodawców zdecydowało się na serię akcji promocyjnych, ale nie zmieniły one znacząco obrazu rynku i miały nieregularny charakter. W czołówce rankingów w 2019 r. dla kredytów hipotecznych z minimalnym wkładem własnym 10% najczęściej gościł Bank BPS. Pięciokrotnie znalazł się na pierwszym miejscu, proponując najniższe koszty finansowania, także dzięki akcji promocyjnej pod hasłem „Mój Dom”.

Jak powstaje ranking kredytów hipotecznych Bankiera? Analitycy portalu sprawdzają w każdym miesiącu koszty kredytu dla różnych profili klientów i nieruchomości. Za każdym razem oferty banków oceniane są w dwóch kategoriach: kredyty z wymaganym wkładem własnym na poziomie minimalnym 10 procent oraz kredyty na poziomie standardowym 20 proc.

O pozycji w rankingu decyduje łączny koszt kredytu, który uwzględnia odsetki, prowizje, obowiązkowe ubezpieczenia itp., bez kosztów ubezpieczenia nieruchomości. W minionym roku najczęściej wygrywał Bank BPS, a także BNP Paribas Bank Polska.

Jakie są warunki kredytu hipotecznego w Banku BPS?

W BPS można uzyskać kredyt na zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, budowę i przebudowę domu oraz wiele innych celów inwestycyjnych. Bank finansuje do 90 procent wartości nieruchomości. Okres kredytowania do 30 lat. Przewidziana jest możliwość karencji do 36 miesięcy, dogodne formy spłaty, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu oraz raz do roku – wakacje kredytowe. Bank deklaruje, iż Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 3,81 procent dla następujących założeń:

  1. całkowita kwota kredytu: 280 000 PLN,
  2. okres kredytowania: 324 miesiące;
  3. wkład własny: 20% wartości nieruchomości;
  4. oprocentowanie kredytu: 3,51% w skali roku – wyliczone jako suma aktualnej stopy bazowej kredytu (stopa zmienna WIBOR 3M: 1.72 %) i marży Banku w wysokości 1,79%. Obliczona po ustanowieniu zabezpieczenia w postaci hipoteki na kredytowanej nieruchomości (do czasu ustanowienia hipoteki Bank podwyższana marżę kredytu o 1,00 p.p.)
  5. Równa rata miesięczna: 1 338,60 PLN, łączna liczba rat: 324.
  6. Całkowity koszt kredytu 161 146,39 PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie kredytowania: 153 707,39 PLN. Prowizja nie kredytowana za udzielenie kredytu: 2,00 % kwoty udzielonego kredytu wynosząca: 5 600,00 PLN.
  7. Koszt ustanowienia hipoteki: 200,00 PLN, podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC): 19,00 PLN. W całkowitym koszcie kredytu Bank nie uwzględnia następujących kosztów: kosztu ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości spoza oferty Banku oraz kosztu wyceny nieruchomości. Całkowita kwota do zapłaty wynosi: 441 146,39 PLN.

Pozostałe szczegóły oferty można znaleźć na stronie Banku.

Czym wygrywa oferta BPS? Stabilnością w dłuższym okresie czasu. To nie jednorazowy pomysł na krótkoterminową akcję promocyjną, to dobrze przemyślany, atrakcyjny dla klientów produkt.

[JP]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Dlaczego warto zainwestować w domek letniskowy?

Foto: Nattanan Kanchanaprat z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.