Energetycy z bocianiego gniazda

Na słupach energetycznych sieci Tauron Dystrybucja bociany ulokowały ponad 1600 gniazd. Zanim przylecą, energetycy zajmują się zabezpieczeniem i renowacją ich domostw. Bociany bardzo to doceniają i w rewanżu mogą sypnąć energetykom… dziećmi 😉

Energetycy Taurona, z myślą o nieodległym powrocie do Polski bocianów, kończą właśnie zabiegi pielęgnacyjne gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych. Wiele z nich po zeszłorocznym sezonie trzeba oczyścić. Niektóre nowopowstałe wymagają zabudowy specjalnych platform zabezpieczających linie energetyczne. A wszystko to musi być gotowe przed rozpoczęciem okresu ochronnego bocianów. Kiedy się rozpocznie – do gniazd nie będzie już można się zbliżać.

Bociany Taurona

Tauron Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji „Bociany Taurona” pomaga bocianom, które wybrały sieć dystrybucyjną spółki, jako miejsce budowy swoich domostw i lęgu. Zakres i rodzaj prac ściśle związany jest z cyklem życia ptaków.

W okresie zimowym od momentu odlotu bocianów, energetycy prowadzą w gniazdach prace porządkowe. Czyszczą je, odbudowują, zmniejszają ich objętość. Dodatkowo, gdy jest to konieczne, montowane są lub wymieniane na nowe platformy zabezpieczające i oddzielające gniazda od linii energetycznych. Platformy to stalowe konstrukcje montowane na słupach energetycznych w bezpiecznej odległości od przewodów. Zapewniają bezpieczeństwo ptakom i chronią sieć energetyczną.

Tauron

–  Energetycy z Tauron Dystrybucja każdego roku  dokonują ponad 200 zabiegów pielęgnacyjnych na bocianich gniazdach. Na sieci energetycznej nikt inny nie może tego zrobić. Oprócz posiadania specjalistycznego sprzętu – podnośników czy dźwigów, trzeba mieć wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie – mówi Ewa Groń rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Bociany i ich gniazda cieszą się dużą sympatią, jednak przerośnięte, ważące nawet kilkaset kilogramów gniazda mogą być przyczyną poważnych awarii sieci. Dlatego Tauron  każdego roku pracuje nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo ptaków i bezawaryjność sieci.

Szybka interwencja w Niemysłowicach

W Niemysłowicach (woj. opolskie) w zeszłym roku para bocianów zaczęła budować na słupie gniazdo. Konstrukcja nie jest jeszcze rozbudowana i przed przylotem ptaków można było przygotować odpowiednio miejsce, aby ptaki mogły bezpiecznie dokończyć budowę nie zagrażając sieci energetycznej i bez utrudniania życia okolicznym mieszkańcom.

Pomagając bocianom, Tauron współpracuje m.in. z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska, (RDOŚ) i samorządami oraz reaguje na sygnały od mieszkańców. W Niemysłowicach o pojawieniu się bocianów zaalarmowali właśnie mieszkańcy. I po takiej interwencji pracownicy podjęli szybkie działanie.

Pomoc energetyków nabrała w ostatnich latach szczególnego znaczenia, ponieważ bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Obecnie na sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja jest ich ok. 1600, z czego w województwie opolskim prawie 360.

[BJ]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Chodzenie po bagnach wciąga

Źródło: Tauron

Foto: Helmut Peter Schreier z Pixabay 

Podziel się:
Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarza jest w tej chwili niedostępny.