Cosmetomat, czyli ekologia wielokrotnego użytku

Jak zadbać o środowisko naturalne, używać mniej plastiku i zastąpić go pojemnikami wielokrotnego użytku? To proste. Wystarczy cosmetomat.

To może być prawdziwy hit, choć cała jego idea oparta jest o niezwykle proste rozwiązanie. Bierzesz z domu butelkę lub słoik, podchodzisz do stosownego automatu, płacisz i nalewasz to, czego właśnie potrzebujesz. Może to być ekologiczny płyn do mycia naczyń, płyny do okien, do prania lub płukania tkanin lub wszelkie środki czyszczące.

Co to jest cosmetomat?

Proste rozwiązanie, które pozwala ograniczyć produkcję śmieci. Łatwe do ogarnięcia dla każdego klienta. Zdążyliśmy się przyzwyczaić już do zakupów z użyciem toreb wielokrotnego użytku, więc może przywykniemy do kupowania płynnych środków kosmetycznych, higienicznych i chemicznych? Dlaczego nie?

Cosmetomat to poznański pomysł na sieć nalewaków do środków czystości. Firma chce zbudować całkowicie nową jakość obsługi tego segmentu rynku. W branży spożywczej opakowania jednorazowe powoli odchodzą do lamusa, choćby za sprawą takich rozwiązań, które zastosowali pomysłowi Austriacy z Salzburga.

Na jednej z najważniejszych ulic miasta można tam znaleźć niewielki sklep Rigler’s, w którym od lat kupuje się oliwę rozlewaną z niewielkich beczek. Żadnego plastiku, każdy może przyjść z własnym opakowaniem i kupić dowolny rodzaj oliwy w dowolnej ilości. Jeśli nie masz własnej szklanej butelki, sprzedawcy oferują ci firmową…

Testy Rossmanna w Czechach

Podobne działania rozpoczęły wspólnie dwie niemieckie firmy – Rossmann i Henkel, które na terenie Czech testują w drogeriach system sprzedaży środków myjących i detergentów sprzedawanych do butelek wielorazowego użytku.

Oba koncerny mogą w ten sposób osiągnąć dwa sukcesy jednocześnie. Po pierwsze – to element bardzo konkretnej walki z zagrożeniami dla środowiska naturalnego. I po drugie – to jednocześnie czynnik pozwalający mocno ograniczyć koszty produkcji i sprzedaży domowej chemii.

W Pradze, Brnie czy Libercu można w ten sposób kupować detergenty marki Persil, szampony i żele pod prysznic, mydło do rąk Fa, płyny do naczyń, płyny do zmiękczania tkanin. To na razie faza testów, głównie w kontekście jakości obsługi i zadowolenia klientów, ale jak wynika z pierwszych doniesień medialnych – faza bardzo obiecująca.

Czy będziemy kupowali domowe środki czystości w automatach, nalewając je „z kija” jak piwo? Można się spodziewać, że tak. Rossmann deklaruje, że za pięć lat będzie firmą mocno zrównoważonego ekologicznego działania, a sto procent używanych opakowań będzie nadawało się do recyklingu lub kompostowania. Dziś jest to już 80 procent całości produkcji Rossmanna…

To ważne działania, bowiem tylko u naszego zachodniego sąsiada ponad połowa zużytych opakowań plastikowych ciągle jest spalana w spalarniach i ciepłowniach/elektrowniach…

Czy przyjmą się polskie Cosmetomaty? Czas pokaże. Pierwszy Cosmetomat pojawił się 20 sierpnia na Kraków International Green Film Festival. Później – w łódzkim lokalu Takżetego.  W grudniu firma pochwaliła się, że otrzymała zamówienie na 30 automatów vendingowych… Czyli: system zaczyna działać.

[JP]

Foto: Jacek Orzeł, salzburgerland.com

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.