Co czeka przedsiębiorców od Nowego Roku?

Mikrorachunek podatkowy, kasy fiskalne online, ustawa ograniczająca zatory płatnicze, pakiet Przyjazne Prawo – to tylko nieliczne nowości, które czekają na przedsiębiorców już od pierwszego dnia w Nowym Roku.

Co czeka przedsiębiorców już od pierwszych dni Nowego Roku? O mikrorachunku podatkowym napiszemy w odrębnym wpisie, dziś kilka ważnych zmian, które dotyczą  przepisów prawa i konieczności montowania nowych kas fiskalnych – kas online.

Kasy online

W styczniu 2020 roku właściciele warsztatów samochodowych i stacji paliw będą musieli posiadać nowy rodzaj kas fiskalnych – kasy online. Rząd widzi w tym narzędzie wspomagające służby finansowe w walce z wyłudzeniami podatków. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku VAT z 1 maja 2019 roku, nowy rodzaj urządzeń fiskalnych mają obowiązek posiadać:

  • świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów
  • sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych

W lipcu 2020 roku ten obowiązek rozszerzony zostanie na właścicieli hoteli, pensjonatów, lokali gastronomicznych oraz firmy, które zajmują się sprzedażą węgla i brykietu oraz innych paliw stosowanych do celów opałowych.

Kasy online wysyłają online wszystkie dane do Centralnego Repozytorium Kas. Na wymienionych powyżej branżach ta zmiana jednak się nie zakończy – w styczniu 2021 roku kasy online będą musieli zainstalować lekarze, stomatolodzy, prawnicy, właściciele klubów fitness i siłowni, fryzjerzy, kosmetyczki oraz firmy budowlane. W roku 2023 w kasy fiskalne online będą musieli wyposażyć się przedsiębiorcy z wszystkich innych branż.

Resort finansów może dokonać zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy fiskalnej online, ale nie może on być wyższy niż 90 procent ceny urządzenia i sięgać nie więcej niż 700 złotych. Ta możliwość obejmuje kasy online zakupione nie później niż 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży. Niestety, jeśli prowadzisz już firmę i posiadasz kasę fiskalną, jej zamiana na kasę online nie będzie refinansowana.

Koniec z zatorami płatniczymi

1 stycznia wchodzi też w życie tzw. ustawa antyzatorowa. To pakiet rozwiązań, które zmierzają do ograniczenia zatorów płatniczych w biznesie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyskuje dzięki niej możliwości kontrolne – może sprawdzać i karać firmy, które będą generowały największe zatory. Ustawa gwarantuje również tzw. ulgę na złe długi w podatku PIT i CIT, na wzór tej, która już dziś funkcjonuje w VAT. Zobowiązuje ona zalegającego ze spłatami dłużnika – jeśli przez co najmniej 90 dni nie regulował swoich faktur – do korekty swojego zeznania podatkowego o tę nieuregulowaną kwotę.

Wprowadzane z dniem 1 stycznia 2020 roku przepisy ustalają również nowe, maksymalne terminy płatności dla faktur. Będzie to 30 dni w relacjach administracji z biznesem i 60 dni w relacjach dużych firm z  sektorem małych i średnich przedsiębiorstw.

Przyjazne Prawo

Wraz z Nowym Rokiem wchodzi w życie spora część pakietu Przyjazne Prawo, a w nim – prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców. Będą oni mogli skorzystać z tego przywileju w ciągu roku od daty wpisania swojej firmy do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Jeśli popełnisz błąd w rozliczeniach z fiskusem – czeka Cię pouczenie, a nie kara finansowa.

Od 1 stycznia 2020 pracownicy gastronomii i rzemiosła będą mogli badać się w stacjach sanitarno-epidemiologicznych na własny wniosek, a nie na wniosek pracodawcy, jak obecnie.

W lutym 2020 roku planowane jest natomiast wdrożenie ustawy wprowadzającej tzw. Mały ZUS Plus. Dzięki temu rozwiązaniu właściciele nowych, małych firm będą mieli naliczane składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do swoich dochodów w poprzednich 12 miesiącach. Dzięki temu składki ZUS mają być niższe o kilkaset złotych miesięcznie.

[BJ]

POLECAMY RÓWNIEŻ: 10 nawyków skutecznego sprzedawcy

Foto: StartupStockPhotos z Pixabay

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.