Ceny najmu mieszkań? Najwyższe w historii

Spokojnie, to dotyczy tylko Warszawy, ale i tak ostatnie wydarzenia na rynku wynajmu mieszkań i domów budzą wielki niepokój wynajmujących. Stawki rosną niemal w całym kraju.

Ceny zakupu mieszkań rosną wprawdzie szybciej niż stawki za wynajem, to jednak małe pocieszenie dla kupujących i wynajmujących. W listopadzie obserwowaliśmy na tym rynku małą korektę, wydawało się, że sytuacja wraca do względnej normy, a tu – bum! Niemal wszędzie tam, gdzie w listopadzie zmalało, w grudniu i styczniu – rośnie.

Portal Bankier.pl dokonał analizy cen wynajmu mieszkań w głównych miastach Polski. Wnioski? Stan wzrostu, który wydaje się nie mieć żadnej bariery, trwa i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić.

W Bydgoszczy koszt wynajmu mieszkania wzrósł średnio o 3,8 proc. – za wynajęcie mieszkania trzeba dziś zapłacić 1948 złotych miesięcznie. W stolicy Wielkopolski ceny najmu skoczyły o 2,3 procent. Tu średnio płaci się za wynajem 2006 złotych.

Najdrożej jest w Warszawie, gdzie za wynajęcie mieszkania właściciele żądają średnio 4651 złotych. Ceny spadły nieco w Łodzi, gdzie wyceniano je na 2030 zł/m-c. Od siedmiu miesięcy, jak podaje Bankier.pl, rosną ceny mieszkań w Krakowie, stawki przekroczyły wartość 2527 zł/m-c. Wrocław i Gdańsk są jeszcze droższe – tu trzeba zapłacić średnio co najmniej 2650 złotych.

W ciągu całego roku najmocniej podrożały mieszkania w Lublinie, gdzie za wynajęcie właściciele żądają średnio 2324 zł/m-c. Mniej niż przed rokiem oczekiwano za wynajem mieszkań w Szczecinie (2117 zł) i Katowicach (2058 zł).

Podane ceny ofertowe odnoszą się do wynajmu mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw, czyli segmentu mieszkań najbardziej popularnych. Jak pisze Bankier.pl, „wzrosły oczekiwania wynajmujących duże mieszkania od 60 do 90 mkw. Wrocław po Warszawie i Gdańsku dołączył do miast, w których największe metraże przekroczyły średnio 3000 zł/m-c. Patrząc na wszystkie metraże jednocześnie, średnia stawka dyktowana przez wynajmujących osiągnęła w grudniu 2436 zł/m-c i była wyższa o 1,3 proc. od listopadowej.”

Listopadowa korekta przeszła już zatem bez śladu. Jaki będzie początek roku? Na razie zanosi się, że… bez zmian.

[BJ]

POLECAMY RÓWNIEŻ: Ceny działek rosną i rosną

Foto: emelieewestman z Pixabay 

Grafika: Bankier.pl

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.