Ceny działek rosną i rosną

Ile kosztuje metr kwadratowy działki pod budowę domu w Warszawie? Ile w Olsztynie, na Podlasiu, w Gdańsku lub w Gorzowie?

Jest drogo, nie ma co ukrywać. Jesienne dane ofertowe z września 2019, udostępnione przez portal Bankier.pl, nie pozostawiają wątpliwości. Porównując rok do roku, ceny działek budowlanych wzrosły w piętnastu województwach, a tylko w jednym, pomorskim, utrzymały się na poziomie sprzed roku. Porównując do danych z sierpnia br. niektóre działki podrożały nawet o 33 procent!

Ceny działek budowlanych: gdzie jest granica wzrostu?

Parcele w stolicy są najdroższe, ale po raz pierwszy ich średnia wartość przekroczyła poziom 850 złotych. Za jeden metr kwadratowy działki w Warszawie trzeba było zapłacić aż 857 złotych. Najmocniej wzrosły ceny działek dużych o powierzchni od 50 do 100 arów. We wrześniu wyceniano je średnio na poziomie 726 zł/mkw, co w stosunku do sierpnia stanowi wzrost o ponad 10 procent .

Z kolei działki małe, o powierzchni do 8 arów kosztują w Warszawie średnio 1271 zł/mkw, co oznacza ich spadek o 0,8 procenta. Średniej wielkości parcela zajmująca powierzchnię od 12 do 20 arów to koszt 774 złote za 1 metr kwadratowy – więcej o 5,3 proc.

Najmocniej podrożały grunty budowlane w Olsztynie. Tu za metr kwadratowy działki trzeba zapłacić 286 złotych – o ponad 33 procent więcej niż w sierpniu. Wpływ na ten skok cen miała zwłaszcza wysoka wycena działek najmniejszych, o powierzchni nie przekraczającej 8 arów. Taka działka kosztuje średnio 1758 zł/mkw – niemal czterokrotnie więcej niż miesiąc wcześniej!

Najdroższym miastem po Warszawie był we wrześniu Poznań, detronizując Gdańsk. W stolicy Wielkopolski średnia cena działek budowlanych oscylowała wokół 588 zł/mkw.

Czy jest gdzieś granica wzrostu? Deweloperzy i inwestorzy prywatni mówią ciągle – na spadek cen poczekamy… I podpowiadają: opłaca się szukać terenów budowlanych na wsi. Czy to prawda?

Różnice cen miasto/wieś

W województwie dolnośląskim za działkę 2000 mkw zapłacimy średnio 96 zł/mkw – w samym Wrocławiu koszt będzie co najmniej pięciokrotnie wyższy. Na Mazowszu grunty są relatywnie drogie, ale w porównaniu do cen warszawskich, ciągle mocno atrakcyjne. Za działkę o powierzchni 1000 mkw zapłacimy tyle samo, ile w Warszawie za 273 mkw… Coraz droższym miastem staje się Łódź (średnie ceny to około 324 zł/mkw), ale już w województwie łódzkim grunty budowlane można kupić za 85 zł/mkw.

Ceny ofertowe działek budowlanych w poszczególnych najmocniej (10 proc.) wzrosły w województwie podlaskim. Tu za metr kwadratowy działki trzeba zapłacić średnio 107 złotych. Podrożała ziemia w warmińsko-mazurskim (o 7,9 proc.), wielkopolskim (wzrost o 5,8 proc.) i zachodnio-pomorskim. O trzy procent spadły z kolei ceny gruntów w województwie mazowieckim i śląskim.

Najwięcej radości z zakupu ziemi mogą mieć osoby kupujące działki w województwie podkarpackim. Tutaj średnia cena to około 80 zł/mkw. W Łódzkiem – 85 zł), w województwie kujawsko-pomorskim 78 zł, a w Lubuskiem 58 zł. Najtańsze nieruchomości w miastach średniej wielkości można natomiast kupić w Gorzowie Wielkopolskim (około 70 zł/mkw).

Ucieczka na wieś?

Wielu mieszkańcom miast coraz mocniej opłaca się ucieczka na wieś.  Na Podlasiu ciągle można znaleźć domy do remontu  w cenie około 100 tys. złotych, położone na sporych działkach siedliskowych. Zwiększeniu zainteresowania gruntami budowlanymi na wsi sprzyjała Ustawa z 26 kwietnia 2019 o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która liberalizuje zasady obrotu gruntami rolnymi.

Rozszerzony został katalog wyłączeń z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego m.in. o ogródki przydomowe oraz  grunty leżące w granicach administracyjnych miast. Osoby, które nie są rolnikami, mogą nabyć działkę do 1 ha zamiast jak dotychczas 0,3 ha. Skrócono też okres, w którym nabywca musi osobiście prowadzić gospodarstwo rolne  z 10 do 5 lat. Zniesiono również ograniczenia co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim na cele nierolne można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia nabytej ziemi (działek) przekroczy 1 ha, trzeba już jednak prowadzić działalność rolniczą. Takiej nieruchomości nie można zbyć przez 5 lat.

Ceny działek budowlanych na wsi rosną zdecydowanie wolniej niż w dużych aglomeracjach, a podaż gruntów w agencjach  pośrednictwa nieruchomości jest obecnie bardzo duża. Najwięcej (35%) Polaków szuka gruntu w cenie nie przekraczającej 100 tysięcy złotych, posesjami w przedziale cenowym od 150 do 300 tysięcy złotych zainteresowanych jest 18 procent klientów. Na wsi w tej cenie można już kupić nie tylko grunt, lecz całkiem solidny dom z dużym kawałkiem ziemi…

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.