Agroturystyka. Tak robią to w Austrii
Nie ma sensu działać w pojedynkę. Tak myślą właściciele gospodarstw agroturystycznych w Austrii, którzy zrzeszyli się w organizacji Roter Hahn – Czerwony Kogut.
Jest ich 1600, operują w Południowym Tyrolu. Postanowili działać razem, ponieważ tak jest taniej, bezpieczniej, szybciej. Od niedawna reklamują się także w Polsce. To agroturystyka, ale z mocnym przytupem. Około 450 gospodarstw oferuje tzw. standard „czterokwiatkowy” (odpowiednik gwiazdek hotelowych), a w 33 panuje najwyższy standard – 5 kwiatków.
Wielu gości, którzy wyobrażają sobie agroturystykę jako spanie w stogu siana, nie spodziewa się zastać po przyjeździe tak luksusowych udogodnień i wygód, jak te zaprezentowane na poniższych zdjęciach.
W ostatnich latach rolnicy zmodernizowali swoje kwatery, wykorzystując drewno, kamienie i inne naturalne materiały dostępne w regionie. Wystrój pokojów doskonale komponuje się z naturalnym otoczeniem majestatycznych Dolomitów. Drewno to wyjątkowy materiał – jest nie tylko wytrzymałe, ale także zapewnia ciepło i pozwala cieszyć się pięknem przyrody w pomieszczeniu.
W sielankowej Dolinie Valles w Południowym Tyrolu znajdują się domki górskie, które doskonale nadają się na wakacje. W jednym z wygodnych i przytulnych domków położonych w sercu popularnego regionu Gitschberg Val Giovo można wypocząć naprawdę aktywnie zarówno zimą, jak i latem. Po dniu pełnym przygód na łonie przyrody można tu zasiąść przed kominkiem i rozkoszować się ciszą.
Region alpejski oferuje wiele okazji do pieszych wycieczek, jazdy na rowerze górskim, nartach lub sankach, wspinaczki czy spaceru w rakietach śnieżnych.
Nie tylko agroturystyka
Roter Hahn to organizacja, która oferuje możliwość spędzenia pełnych wrażeń, radosnych chwil w miłej, domowej atmosferze. Najważniejsze elementy ofert obejmują gospodarstwa prowadzące działalność rolną, dostępność produktów wytworzonych w gospodarstwie oraz prawdziwą gościnność.
Marka „Czerwony Kogut“ gwarantuje jakość i transparentność usług, które zapewnia poprzez formułowanie surowych kryteriów jakościowych oraz przeprowadzanie regularnych kontroli. Jej celem jest promocja trzech rodzajów działalności dodatkowej południowotyrolskich gospodarstw: agroturystyka, wiejskie gospody, wysokiej jakości wiejskie produkty oraz lokalne rzemiosło
Właścicielom małych gospodarstw rolnych coraz trudniej jest utrzymać się z samego rolnictwa. W związku ze spadającymi cenami produktów rolnych coraz więcej gospodarzy musi poszukiwać innych rodzajów działalności. Praca zarówno w gospodarstwie, jak i poza nim oznacza podwójne obciążenie dla rodzin.
Roter Hahn prowadzi działalność, która wspiera gospodarstwa w uzyskiwaniu dodatkowego dochodu w ramach ich podstawowej działalności i zapewnić zrównoważony rozwój wiejskiego środowiska w Południowym Tyrolu.
Tomasz Poradczyk
Foto: Roter Hahn